Vbočený palec je velmi bolestivý problém. Jak se mu vyhnout nebo alespoň ulevit?

Hallux Valgus, česky vbočený palec, se týká zhruba 23 procent světové populace a počet nemocných stoupá s věkem. Palec se při nemoci vychýlí ze své osy a přibližuje se k druhému prstu na noze. Příčin může být několik, od vrozené dispozice až po nesprávné obouvání. Možností, jak pečovat o palec a zmírnit bolest je několik. 

Dejme noze správnou péči

Samozřejmě, že to není tak, že byste se ráno probudili a měli vychýlený palec o patnáct stupňů. Jde o postupný proces na jehož počátku je „divný“ pocit a mírná bolest palce. Jako většině problémům i tomuto můžeme do jisté míry předcházet a průběžně ho řešit. Jedním z  častých důvodů vbočeného palce je nošení bot s úzkou špičkou či bot na vysokém podpatku. Jak tedy noze pomoci, jak jí dopřát po celodenní námaze zasloužený odpočinek? 

Procházky na boso

Ideální je bosá procházka trávou, pískem či po podobném povrchu. V noze je spousta receptorů, jakýchsi čidel, které vysílají do „řídícího centra“ důležité informace potřebné pro náš pohyb. Bosá chůze v takových podmínkách, to je osvěžující dávka vjemů a příjemná masáž aktivující vše co noha umí a má dělat pro náš zdravý postoj a pohyb. Jenže my jsme se obuli do pevných bot, slušivých, ale mnohdy nevhodných. A tak nechodíme travou ale po betonu a noha v nesprávné botě „ohluchne a oslepne“, přestane do mozku vysílat signály ze svých senzorů. No, a když „systém“ nemá dostatek informací, nemůže dávat relevantní výstup a na problém je zaděláno…

Že nemáte v obýváku trávník nebo mech? Nedá se nic dělat, ulevit mohou i měkké relaxační boty, které zajistí kontakt celého chodidla s podložkou. A donutí nohu balancovat.

Speciální ponožky

Vraťme se ale zpět k vbočenému palci. V počátečním stádiu ho lze léčit, tedy brzdit jeho rozvoj cvičením, rehabilitací, či konzervativní léčbou, jako je tejping, různé typy korektorů – jakýchsi rovnátek. Možností jsou i speciální ponožky, které táhnou proti silám zhoršujícím stav, tedy ponožky s funkcí tejpu. Pomohou hlavně v počátečním stádiu, kdy je šance bojovat proti progresi. Částečně pomohou i později s bolestí.

Důležité je ale zmínit, že nic z toho nepovede k vyléčení, ale „jen“ že se problém nebude zhoršovat. A to není málo! A dávejme si pozor na klamavé reklamy a výrobky, které zaručují zázraky.

Operace jako záchrana

Když neinvazivní postupy nepomohou nebo člověk přijde pro pomoc pozdě, je třeba operace. Operačních řešení je několik, někdy se vzájemně kombinují. Arthrodéza (nepohyblivý uměle vyvolaný srůst) postižených kloubů spojená s narovnáním osy palce, nebo korekční osteotomie (přerušení kosti a její opětovný srůst v upravené pozici) zánártní kůstky. Volba metody či jejich kombinace bude záležet na stupni postižení i zkušenostech operatéra.

Kýženým výsledkem úspěšné operace je úleva od bolesti, vylepšený vzhled a celkové vylepšení funkce celé nohy ovlivněné předchozím stavem.

Je tedy zřejmé, že vbočenému palci se dá do jisté míry, předcházet nebo lze jeho rozvoj pozastavit. Ovšem jen za předpokladu, že ho nebudeme bagatelizovat nebo řešení neustále odkládat a nenaletíme reklamám na zázraky.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak
nejpozději do 48 hodin.
© Copyright 2019 - Jakékoliv užití obsahu stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů, fotografií je bez písemného souhlasu provozovatele těchto stránek přísně zakázáno.